Jasełka 2019 Drukuj
Wpisany przez Estera Mirosławska-Bąk   
czwartek, 02 stycznia 2020 00:00

JASEŁKA 2019

Światłość w ciemności świeci…

Kolejny już raz przyszło nam zmierzyć się z organizacją przedstawienia jasełkowego połączonego z kiermaszem bożonarodzeniowym.

Tegoroczne widowisko teatralne było wystawione czterokrotnie w remizie strażackiej w Piotrowicach. Zaangażowano w nie całą klasę 6b oraz wybranych uczniów kilku innych oddziałów. Uroczystość uświetnił swoimi oryginalnymi pastorałkami szkolny zespół Perfectum. Występom towarzyszył kiermasz bożonarodzeniowy.

15 grudnia, w niedzielne popołudnie, gościliśmy obecnego i byłego Wójta Gminy Przeciszów, przedstawicieli Rady Gminy, Proboszcza parafii Piotrowice oraz prezesów miejscowych stowarzyszeń, jak również wszystkich chętnych mieszkańców naszej miejscowości. W kolejnym dniu przedstawienie zaprezentowano uczniom Szkoły Podstawowej oraz zaproszonym na tę okoliczność gościom – podopiecznym Fundacji im. Brata Alberta w Przeciszowie-Lesie.

Trzyaktowy spektakl rozpoczął się teatrem światła i muzyki. Tańczące w takt Hallelujah - znanej melodii skomponowanej przez Leonarda Cohena w 1984 roku - Pokolenia połączyły świat Starego i Nowego Testamentu, czasy króla Dawida z momentem spotkania Marii z posłanym do niej Archaniołem Gabrielem. Akt pierwszy przywołał często zapomniane tło narodzin Chrystusa. W refleksyjny i pełen zadumy klimat oczekiwania wprowadzała nas swoją grą skrzypaczka.

Kolejna część historii przeniosła widzów do XIII-wiecznej Italii, do Greccio, gdzie przebywał i aktywnie działał boży szaleniec - Święty Franciszek z Asyżu. To właśnie ta postać jest prekursorem jasełek i bożonarodzeniowej szopki. Świętemu w jego drodze towarzyszyła Klara oraz ukochane zwierzęta, zwane przez niego braćmi mniejszymi.

Ostatni akt rozgrywał się w Betlejem, gdzie na świat przyszedł Jezus. Do Niego podążali ubodzy pasterze i wielcy królowie. Narodził się wśród braci mniejszych, którzy w szopce przejęli role komentatorów otaczającej rzeczywistości. To one uświadamiały nam, że żyjąc w chaosie i ciągłym zabieganiu gubimy to, co jest najważniejsze - Miłość i Dobro.

Podziękowania dla wszystkich, którzy współpracowali przy organizacji jasełek oraz kiermaszu bożonarodzeniowego – Dyrekcji, zaangażowanych nauczycieli, rodziców i uczniów!

Estera Mirosławska-Bąk