Trzymaj formę Drukuj
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 16 czerwca 2008 02:00

"Trzymaj formę"

Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Piotrowicach uczestniczy w realizacji programu "Trzymaj formę!". Program ten współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”. Jego cel to: „edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki”.

W ramach realizacji programu w szkole, koordynowanego przez opiekunów Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody, zostały przeprowadzone projekty edukacyjne. Etap ich planowania i przygotowania odbywał się na zajęciach lekcyjnych. Efektem pierwszego z nich były plakaty, wykonane przez uczniów szkoły podstawowej , ukazujące szkodliwe dla zdrowia działanie uzależnień. Wystawę prac zorganizowano w Ośrodku Zdrowia.

Celem drugiego projektu było promowanie aktywnego stylu życia, a formą realizacji cotygodniowe spotkania i ćwiczenia przy muzyce prowadzone przez uczniów, pod nadzorem nauczyciela wychowania fizycznego.  

Ostatni projekt to promocja zdrowej żywności. W realizację zostały zaangażowane wszystkie klasy w szkole, a finał (wyjątkowo spektakularny) odbył się 2 czerwca 2008 roku i został połączony z obchodami "Dnia Dziecka i Sportu Szkolnego".

Zadaniem każdej klasy było przygotowanie w ciągu  godziny zdrowej potrawy, której składnikami były owoce lub warzywa oraz miejsca do prezentacji. Następnie odbyła się wystawa połączona z degustacją. Tradycyjnie, jak co roku, zaplanowano na ten dzień rozgrywki sportowe.  Dla podkreślenia wagi zdrowej żywności nagrodami w konkursach były owoce, jogurty oraz soki.

W ramach rozgrywek sportowych odbył się mecz piłki nożnej nauczyciele: uczniowie. Wygrali nauczyciele 2:1. Uczniowie rywalizowali w grach zespołowych oraz konkurencjach lekkoatletycznych. Dzieci z klas I-III zagrały w „Dwa Ognie”, chłopcy ze szkoły podstawowej i gimnazjum w piłkę nożną, a dziewczęta w piłkę ręczną.