Wycieczki 2007/2008 Drukuj
Wpisany przez Administrator   
piątek, 13 czerwca 2008 02:00

Wycieczki w roku szkolnym 2007/2008

Zobaczyć, dotknąć, usłyszeć, poczuć - tak najpełniej poznajemy świat. Kierując się tą prostą zasadą, uczniowie Zespołu Szkół Podstawowo–Gimnazjalnych w Piotrowicach często opuszczają mury szkoły, by poznawać świat z bliska, uczyć się go i cieszyć się nim. Nie inaczej było i w tym roku szkolnym.

Klasy I i II szkoły podstawowej wybrały się 4 czerwca do chorzowskiego ZOO i do dziś nie mogą się zdecydować, które zwierzęta podobały im się najbardziej.

Dzień wcześniej przepiękną Jaskinię Wierzchowską w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedziły dzieci z klasy III. Pająki i nietoperze nikogo nie wystraszyły. Oto kilka filmików:

===

Grupa została podzielona przez przewodnika na drużyny, które wymyśliły sobie swoje nazwy i zawołania. Dzieci nie miały czasu się nudzić, gdyż co rusz dostawały jakieś zadania i łamigłówki. Żeby zasłużyć na wejście do jaskini, musiały  "zdać egzamin" przez panem przewodnikiem. Na szczęście był on wyrozumiały. Wink

Czas: 1:06

===

Przygotowanie do wejścia do jaskini. Trzeba było się dobrze ubrać, bo w jaskini było tylko 7-8 stopni.

Czas: 0:47

===

Po wyjściu z jaskini oczywiście konkurs, gdzie uczniowie w formie rywalizacji i zabawy powtarzali zdobyte w czasie trwania wycieczki informacje. 

Czas: 1:08

Zapraszamy do galerii.

===

12 maja czwartoklasiści odwiedzili Kraków i zachwycili się pięknem podziemnego świata w Kopalni Soli w Wieliczce. Oficjalna wersja głosi, że wielicki Skarbnik tym razem nikogo w kopalni nie zatrzymał i wszyscy wrócili do domów. 4 czerwca klasy piąte przeniosły się na krótko w świat książąt i arystokracji, podziwiając przepych zamku w Pszczynie oraz dosiadając koni w stadninie w Ochabach. Wnioski z wycieczki nasuwają się oczywiste  - „cysorz to mo klawe życie!” Klasa szósta zaplanowała w tym roku dwudniowy wyjazd do Wrocławia i Kotliny Kłodzkiej. Wycieczka ma się odbyć 16 i 17 czerwca, więc  nic o niej powiedzieć się jeszcze nie da, poza tym, że będzie super. Uczniowie klas pierwszych gimnazjum 3 i 4 października podziwiali Beskid Śląski, pokonując trasę Szyndzielnia, Klimczok, Skrzyczne. Widoki były, a jakże, nie tylko na ładne dziewczyny. 3 i 4 czerwca Klasa IIB gimnazjum zdobyła Baranią Górę, przeszedłszy z mozołem ścieżkę dydaktyczno–przyrodniczą wytyczoną na szlaku.

Klasy trzecie gimnazjum, zgodnie z tradycją szkoły, zobaczyły Obóz Auschwitz–Birkenau. Wycieczka do takich miejsc nie jest radosnym, ale jakże ważnym przeżyciem dla każdego młodego Polaka.

Szkolne koło LOP także zadbało o swoich sympatyków zabierając ich jesienią do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, a wiosną do rezerwatu Przeręb w Przeciszowie. Nic dziwnego, że grono doskonałych przyrodników z roku na rok jest coraz większe.

Oprócz wycieczek turystyczno–krajoznawczych sporo było w tym roku wyjazdów do kina i teatru. Uczniowie gimnazjum obejrzeli „Katyń” Andrzeja Wajdy, wybrali się do teatru J. Słowackiego w Krakowie na sztukę „Chory z urojenia” oraz na „Dziady” teatru słupskiego do Oświęcimskiego Centrum Kultury. Szkoła podstawowa preferowała lżejszy repertuar. Dzieci zobaczyły przedstawienia: „Pinokio”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Marzenia o Bullerbyn”, „Ten obcy”.

W ramach zajęć plastyczno–techniczno–muzycznych uczniowie naszej szkoły odwiedzili Wytwórnię Ozdób Choinkowych w Krakowie, uczestniczyli w warsztatach tkackich w Andrychowie, wysłuchali koncertów w Szkole Muzycznej w Oświęcimiu oraz w Domu Kultury w Przeciszowie.

Uff... dużo tego, nieprawdaż? Wyjazdy, wycieczki, koncerty, filmy, warsztaty. Jak jednak donosi nasz szkolny informator, uczniom ciągle mało zwłaszcza, że stosunek dni wycieczek do dni zwykłych lekcji ciągle pozostaje na niekorzyść tych pierwszych. Bilansu strat w zasobach uczniowskich jeszcze nie sporządzono. Ogólnoszkolne liczenie uczniów na koniec roku szkolnego wykaże, ilu uczniów naszej szkoły bezpowrotnie zawieruszyło się w trakcie wycieczek i nie powróciło do rzeczywistości. A po wakacjach turystyczne szaleństwo zacznie się na nowo, czego i Wam,  i sobie życzę.

Wycieczki członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody w Piotrowicach.

W dniu 17.10.2007 r. członkowie LOP-u ze Szkoły Podstawowej pojechali na wycieczkę do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Na rozległym terenie parku, na łonie natury, dzieci karmiły, głaskały dziką zwierzynę i kozy, muflony, jelenie, sarny, daniele. Zobaczyły tez żubry i drapieżne koty. Z zapartym tchem wszyscy obserwowaliśmy loty drapieżnych ptaków m.in. sokoła, orła, myszołowa, gdzie z rękawicy sokolnika nad naszymi głowami latały „skrzydlate olbrzymy”. Zwiedzaliśmy bajkową aleję, oraz miło spędziliśmy wolny czas na placu zabaw. Piękna, słoneczna, jesienna pogoda umiliła udany pobyt w plenerze.

16.04.2008 r. członkowie szkolnego koła LOP-u w Piotrowicach uczestniczyli w akcji zalesiania naszej miejscowości. Około 50 sadzonek lipy wzbogaciło ekosystem „Księżego Lasu”. Po wykonanej pracy państwo Bogusław i Jerzy Gagraczowie zorganizowali dla uczniów ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, zasponsorowanych przez proboszcza Piotrowic ks. Jana Kordaczkę. Mimo kapuścianej pogody wszyscy chętnie sadzili i podlewali drzewka pamiętając, że las to skarbnica tlenu i czystego powietrza.

W dniu 12.05.2008 r. członkowie szkolnego koła LOP-u z Gimnazjum w Piotrowicach wyruszyli na pobliski kompleks stawowy Przeręb w Przeciszowie. Świetnie opisana trasa wycieczkowa ułatwiła podglądanie przyrody. Uczniowie przez lornetki obserwowali ptaki wodne i wodno-błotne m.in. perkozy (rdzawoszyi, dwuczuby), czaple białe, łabędzie, rybitwy białowąse, kaczki, łyski. Spacer w otoczeniu stawów obrastających szuwarami i sitowiem był wspaniałym relaksem. Niektórych gatunków ptaków nie udało się zobaczyć np. ślepowrona, dlatego wiedzę poszerzyliśmy analizując zdjęcia i opisy z tablic informacyjnych umieszczonych na trasie wycieczki. Uczniowie poznali tradycje związane z hodowlą Karpia Królewskiego, którego technika hodowli nie zmieniła się od wieków. Wszyscy uczestnicy wycieczki (30 osób) stwierdzili jednogłośnie, że stawy Przeręb są pięknym i ciekawym miejscem do wypoczynku i edukacji ekologicznej.