SP w Piotrowicach Strona Główna SP w Piotrowicach
Forum Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrowicach

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Formatowanie tekstu
Autor Wiadomość
Greif 

Wysłany: 2007-11-07, 14:23   Formatowanie tekstu

Witam,

podobno w wordzie jesteście dość "obcykani", więc wykonanie poniższego zadania, nie nastręczy Wam problemów, mam nadzieję...

===
Zadanie nr 1
  1. Proszę przepisać tekst z załączonego dokumentu w taki sposób, żeby:
    • wyglądał dokładnie jak dokument pdf.
    • ilość znaków (ze spacjami) była w okolicach 860-870. Nie przyjmę dokumentu o ilości znaków większej niż 1000!
    • tekst był wyrównany do obu marginesów
    • tekst "Nowa Dęba, 20 grudnia 1999" był w tym samym wierszu co "STOWARZYSZENIE" i wyrównany do prawego marginesu.

2. Zapisać dokument do pliku pismo_wasz nick.rtf
  3. Przesłać na adres postmaster@zspg-piotrowice.kei.pl

pismo.pdf
Dokument do pobrania
Pobierz Plik ściągnięto 796 raz(y) 21,13 KB

DARO :D 
Coś już napisał
Kopa ci zasadzić ?!

Wysłany: 2007-11-07, 20:17   

a jak to zrobić alby nie przekroczyć limitu 1000 znaków :?: bo staram się nie używać spacji ale tak sie nie da :-?
Greif napisał/a:
No jak już wiesz, że nic nie wymyślisz, to prześlij ten plik, rzucę okiem i ewentualnie dam Wam wskazówki, jak co rozwiązać.

ale to nie ma sensu tego wysyłać , robie tak jak uważam spacji używam mało a nadal jest za dużo znaków :-/
Ostatnio zmieniony przez Greif 2008-11-11, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  

Greif 

Wysłany: 2007-11-08, 21:02   

A jest sens, żebyś to trzymał u siebie? Wtedy się dowiesz, co robisz nie tak? Prześlij po prostu bez marudzenia, to popatrzę, napiszę na forum, to inni też skorzystają. Na błędach się trzeba uczyć, najlepiej na cudzych. ;-)

Ahs, Wy się pewnie sugerujecie tym, że nie przyjmę dokumentów powyżej 1000 znaków, teraz do mnie dotarło... nie przyjmę, tzn. nie uznam za poprawne, nawet jak wizualnie będzie wyglądać tak jak ten pdf, tylko każę poprawić.

===
Widzę, że jednak są problemy z właściwym formatowaniem. Przykładowy tekst zamieszczam, jak ktoś z Was jeszcze nie zaczął, to niech tu zajrzy, a jeżeli już zaczął, to niech KONIECZNIE to przeczyta. ;-)

===
Generalnie pytanie brzmi: "Czego ja od Was chcę, skoro tekst wygląda dobrze?".

Zgoda, jeśli chodzi o jakieś pismo, jedna strona... wydruk... i zapominamy...

Schody zaczynają się, gdy mamy tych pism dużo pisać na inne nazwiska adresy, daty i o różnej treści. A nie daj Boże, jak mamy kilkusetstronicowy dokument, gdzie trzeba zmienić np. wcięcie akapitu, odległości między wierszami itd... wtedy jak mamy dobrze sformatowany dokument, wystarczy kilka kliknięć i gotowe.
Natomiast źle sformatowany dokument, to korygowanie tych pustych spacji, wcięć i wyrównań, co zajmuje zwykle dłużej niż modyfikacja samej treści i jest bardzo irytujące.

Z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że na konkursie będą na to zwracać uwagę, więc musicie wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Wskazówki:

1. Najwięcej znaków generują "puste" spacje, nie należy ich w ogóle używać, chyba że wyjątkowo coś chcecie przesunąć o kilka znaków.
    Należy używać wcięć (lub ewentualnie tabulatorów, jeśli nie ma dużo wierszy tekstu)
  2. Data u góry ma być wyrównana do prawego marginesu, nawet po zmianie "Nowa Dęba" na "Kielce", ma się stamtąd nie ruszyć.
  3. Wcięcie pierwszego wiersza nie robi się spacjami, ani nawet tabulatorem, jest na to opcja w wordzie.
  4. Akapit "Pragniemy ... projektu" ma być wyjustowany, czyli wyrównany do obu marginesów.
  5. Blok tekstu "Zakup koła gancarskiego ... 350,-zł" ma być na środku ekranu, jednakowo oddalony od marginesów lewego i prawego, w środku muszą być widoczne kropki, między nazwą a ceną.
  6. Definicja AKAPITU w wordzie brzmi "fragment dokumentu między DWOMA Enterami"
    Ma to swoje konsekwencje, tzn. do edycji akapitu wchodzimy do Menu Format --> Akapit, i tam jest większość opcji konfiguracyjnych, których musicie użyć. Popróbujcie ustawienia wcięć, wcięcie pierwszego wiersza i w ogóle zapoznajcie się z resztą opcji.
    Aby formatować dany akapit, wystarczy tam umieścić kursor, nie trzeba łapać myszą początku i zaznaczać go, chyba że chcecie jednakowo formatować KILKA akapitów.
  7. Żeby zobaczyć dokument taki jak na obrazku, czyli z ukrytymi znakami (spacjami, enterami, tabulatorami) trzeba u góry w pasku narzędzi kliknąć czarny znaczek podobny do "PI". Zalecam przy pisaniu oglądanie dokumentu przy włączonym widoku znaków ukrytych.
  8. Zapoznać się z Menu Format --> Tabulatory
    Przypominam, że ustawienie tabulacji jeszcze nie powoduje zmian w dokumencie, dopiero wciśnięcie klawisza TAB powoduje przesuwanie fragmentów tekstu na pozycje określone w ustawieniach tabulatorów.

Coś już napisał
Kopa ci zasadzić ?!

Wysłany: 2007-11-09, 20:29   

Napisałem i wysłałem , ale bez Pana pomocy chyba bym sobie z tym nie poradził. Na lekcjach informatyki robiliśmy coś wordzie ale tego tematu akurat nie było :-P

słonko 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2007-11-09, 20:46   

Darek ta praca, która jest poprawiona to moja, gdyby nie ja to dalej byś tego nie zrobił :P

Coś już napisał
Kopa ci zasadzić ?!

Wysłany: 2007-11-09, 20:53   

Już byś chciała się podpisywać pod moją pracą :mrgreen: A tak apropo to pomógł mi Pan Greif :-D

Greif 

Wysłany: 2007-11-10, 00:14   Wojtek

No byłeś akurat pod ręką, to Ci wyjaśniłem, ale możesz spokojnie oświecić kolegów i koleżanki, zanim napiszę resztę rozwiązań. :-)

===

Ilość znaków może być, zmniejszyłbyś ją, zastępując tabulatory wcięciami.

Uwagi:
  1. Data ma być wyrównana do prawego marginesu, czyli do DOKŁADNIE 16cm, a nie do 15,87cm.
    Precyzyjną wartość uzyskacie w Menu Format -->Tabulatory, zapoznać się proszę.
  2. Zbędne spacje.
  3. Chciałbym, abyście umieli precyzyjnie definiować tabulatory, tu jest na 9,52 ustawiony, proszę poprawić na DOKŁADNIE 9cm.
  4. Zbędna spacja.
  5. Wcięcie pierwszego wiersza akapitu (w ogólnym rozumieniu akapitu, czyli fragmentu tekstu z wciętym pierwszym wierszem) realizuje się nie klawiszem TAB, tylko opcją w Menu Format --> Akapit --> Wcięcie pierwszego wiersza
  6. Chyba najbardziej "egzotyczna" dla Was część tego tekstu...
    Tekst czerwony dodałem ja, żeby sprawdzić, co będzie się działo, po zmianie np. jakiejś kwoty. Naszym celem jest WYRÓWNANIE kwot do prawej krawędzie na 13cm (czyt. trzynastym centymetrze), a przedmiotów do lewej krawędzi na trzecim centymetrze, co widać na dokumencie wzorcowym. Nawet bez moich wpisów prawa krawędź tego bloku tekstu nie była równa, a dążymy do tego, żeby np. po zmianie kwot prawa krawędź dalej pozostała na 13cm, bez naszego powtórnego formatowania.
    Tych kropek w środku nie wpisuje się spacją!
    Wskazówka: Menu Format --> Tabulatory - wyrównanie DO PRAWEJ ze ZNAKAMI WIODĄCYMI.
  7. Mogą być tabulatory, jeśli mamy kilka wierszy, dla większej ilości tekstu zalecane są wcięcia.

Greif 

Wysłany: 2007-11-23, 23:58   

Nie wszyscy poprawili ten dokument, nadal czekam na prawidłowo sformatowane pisma...

słonko 

Wysłany: 2008-10-28, 19:40   

Kurde nie umiem sobie z tym poradzić...nie wiem dlaczego...eh kurde... poza tym prosze pana my to musimy zacząć rozwiązywać na kółku, bo ja w domu nie mam zbytnio na to czasu...;/

Greif 

Wysłany: 2008-10-28, 20:20   

słonko napisał/a:
nie wiem dlaczego

bo chcesz wszystko od razu, a tu trzeba po kolei rozgryzać możliwości worda ;-)
słonko napisał/a:
my to musimy zacząć rozwiązywać na kółku

pewnie, jak inni nam pozwolą... ;-)

Greif 

Wysłany: 2008-11-11, 12:09   

Konkurs za tydzień.

słonko 

Wysłany: 2008-11-11, 14:35   

Tak, a ja nie mam czasu nawet żeby zrobić jakiekolwiek chociaż jedno zadanie...;/

Odpowiedz do tematu