SP w Piotrowicach
Forum Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrowicach

Język polski - Końcówki fleksyjne.

słonko - 2007-11-10, 13:44
Temat postu: Końcówki fleksyjne.
Na prośbę Admina piszę teraz o zakończeniach fleksyjnych, z którymi macie problemy. Chodzi tu o: "ji", "ii", "i", "ą", "om". Mam nadzieję, że ktoś to przeczyta i zastosuje w praktyce...

"JI", "II", "I"

Bardzo często zastanawiamy się, czy w dopełniaczu napisać w końcówce wyrazu "ii", "i", czy może "ji".
Zasada jest bardzo prosta.

Przedstawię to na przykładach, wtedy może będzie łatwiej:

Zacznijmy od wyrazu galeria. Kiedy czytamy ten wyraz w końcówce słyszymy "ja" (galerja). W takim wypadku, w dopełniaczu będziemy pisać końcówkę "ii", czyli "galerii".Zawsze kiedy słyszymy na końcu wyrazu "ja", w dopełniaczu będziemy pisać "ii":

teoria = teorii

arkadia = arkadii

Kiedy w zakończeniu nie słyszymy "ja", wtedy w dopełniaczu piszemy "i":

idea = idei

pisownia = pisowni

Wyjątki stanowią wyrazy z końcówką "cja", "zja" i "sja", wtedy piszemy w dopełniaczu końcówkę "ji":

pasja = pasji

ambrozja = ambrozji

"Ą", "OM"

W liczbie mnogiej stosuje się końcówki "om":

"ludziom", "zwierzętom", "kadrom", "dzieciom", "osobom", "policjantom", "ustom"

W liczbie pojedynczej zaś, końcówki "ą":

"nogą", "kadrą", "osobą", "literówką"

Jeśli jest coś jeszcze niejasnego - piszcie. Wydaje mi się, że już prościej nie można...

Greif - 2007-11-10, 15:25

Słonko, jak przeklejasz tekst ze starego forum, to nie przeklejaj tego co widzisz, tylko daj TAM opcję "Edytuj", umieść kursor gdzieś na tekście, zaznacz cały tekst skrótem Ctrl+A, skopiuj to zaznaczenie skrótem Ctrl+V i dopiero wklej tu do forum.

Calineczka większość tych postów ładnie sformatowała, niektóre miejsca wyróżniła itd. i nie chciałbym żeby to zostało pominięte. Popraw proszę te posty.

Endrju - 2007-11-10, 15:37

Pan się chyba pomylił:
Ctrl+V - Wklej
Ctrl+C- Kopiuj
Przynajmniej tak mi się wydaje.

słonko - 2007-11-10, 15:46

O to panu chodziło, jeśli tak to bardzo proszę.

Pozdrawiam

Greif - 2007-11-10, 15:50

Sorry, Ctrl+C
Ctrl+V wkleja zawartość schowka... ;-)

===
[dodano chwilę później]
Właśnie tak, Słonko... :-)

Dzięki Endrju za szybkość reakcji, tak to jest jak się robi kilka rzeczy naraz... :-)

Zaraz te zbędne posty skasuję...